Dell Inspiron I3585-A831BLK-PUS 15.6″ Touch-Screen Laptop (AMD Ryzen 3, 8GB RAM, 128GB SSD, Black)
The Dell Inspiron I3585-A831BLK-PUS is an affordable 15.6-inch touch-screen Windows laptop with basic HD display sharpness, lower mid-range processor for easy everyday home and office computing, a decent system memory size of 8GB for comfortable multitasking, and fast but not so capacious 128GB solid state drive-based data storage.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 3 2200U (enables smooth everyday computing) |
| About Processors | |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Vega 3 integrated graphics of Ryzen 3 (for the lightest games only) |
| About Graphics Processors | Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| About RAM | |
| Data Storage | 128GB SSD |
| About Data Storage | |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3-Cell |
| Weight | 4.4 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 15" |
| Depth | 10.2" |
| Casing Material | Plastics |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2019 |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Inspiron I3585-A831BLK-PUS. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)















Question
Darrell Johnson –
Lap top locked up. Making a buzz sound.
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
Josh –
Is this Dell any good for gaming in 2020?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
It has very basic graphics, so the laptop isn’t generally good for gaming. At least not for 2020 blockbuster AAA titles. But, it can run lighter games like League of Legends or Minecraft quite decently.