HP 15z-ef100 Budget 15.6″ Laptop
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type TN type Glossy reflective coating Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Athlon Gold 3150U (enables smooth everyday computing) AMD Ryzen 3 3250U (enables smooth everyday computing) AMD Ryzen 5 4500U (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) AMD Ryzen 7 4700U (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Graphics of Ryzen 5 4000U - 4500U / 4600U (for light gaming) AMD Radeon Graphics of Ryzen 7 4000U - 4700U / 4800U (for light gaming) AMD Radeon integrated graphics of Athlon Gold (for the lightest games only) AMD Radeon Vega 3 integrated graphics of Ryzen 3 (for the lightest games only) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB 3.2 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 41 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity is typical for a 15.6" laptop with mid-range components. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.8 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.5" |
| Casing Material | Plastics |
| Casing Color | Black Silver Gold Pink |
| Windows Version | Windows 11 Home Windows 11 Professional |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP 15z-ef100. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Ken Laughery –
Does the 15z-ef100 come with an AC cord?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
Hi, the laptop comes with an AC power adapter, with power cord included.