HP Envy x360 m6-w102dx / m6-w011dx 15.6″ Premium 2-in-1 Laptop with Intel i7 CPU
The HP x360 Envy m6-w102dx / m6-w011dx is a higher-end 2-in-1 laptop computer with a 360-degree rotating hinge, good processing speed, and high-quality touch display. The hinge enables the 15.6-inch notebook to be converted to a tablet, multimedia stand, or tent.
HP Envy m6-w102dx (Windows 10) / m6-w011dx (Windows 8.1) shares the same striking aluminum-topped silver design with the cheaper m6-w010dx. in fact, these two models are very similar, with the processor and graphics being the only differences. The m6-w102dx / m6-w011dx comes with the 5th Generation Intel Core i7-5500U dual-core processor and the Nvidia GeForce 930M 2GB dedicated video card instead of the somewhat slower i5-5200U with only the basic Intel HD 5500 integrated graphics. Both CPUs are good solutions for effortless completion of daily computing tasks and provide some extra oomph for advanced stuff like editing of high-resolution videos and photos. The Nvidia 930M just another low-end dedicated GPU, suitable for non-demanding games, but it’s still better than the default Intel HD 5500.

The rest of the specs sheets of the notebooks is the same. As the most important feature, the display offers not only touch input support, but also sharp 1080p Full HD resolution and IPS technology for a consistent picture quality from all viewing angles. There are 8GB of RAM, a 1-Terabyte hard drive storage, a backlit keyboard with numeric pad, spacious touchpad, Bang & Olufsen-branded sound system with dual speakers, a webcam, 802.11AC Wi-Fi wireless network interface, Ethernet LAN for wired connection to the Web, Bluetooth, three USB connectors, a multi-format media card reader, HDMI video output for an HDTV connection, and a combo headphone/microphone audio jack. The battery has a mediocre capacity of 48 WHr.
HP’s m6-w102dx / m6-w011dx weighs 5.1 pounds. Its profile is 0.9″ thick.

Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-5500U 5th Gen dual-core 2.4-3.GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce 930M 2GB dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3-cell 48WHr prismatic battery |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 15" |
| Depth | 9.9" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Envy m6-w102dx / m6-w011dx. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Robin –
First one purchased in Aug had defective battery, was able to exchange it. Second one buzzes, overheats within minutes of usage. HP agrees there is a hardware issue, wants us to mail it in for repairs. It is used by college student daughter; will be hard for her to be without it. Past exchange date:(
Notify me of replies Unwatch this thread