Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 20U9001PUS (Full HD, Intel i5, 16GB RAM, 512GB SSD)
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Business laptop Premium-class laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-10210U 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD integrated graphics of 10th Gen Core i3, i5, i7 U and H (for light gaming) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | Yes (via adapter) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.2 2 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | None |
| Other Features | Ruggedized chassis Fingerprint reader Thunderbolt 3.0 |
| Battery | (according to manufacturer) 51 WHr capacity Battery life of "up to 13.8 hours", based on MobileMark 2018 test |
| About Battery | The battery capacity is decent for powering mid-range notebooks like this. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 2.4 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.5" |
| Casing Material | Carbon-fiber display lid Magnesium-alloy base |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | United States |
| Main Model | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 20U9001PUS. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.