Lenovo Yoga 3 14 Convertible Laptop with 14″ Full HD Display, Intel Core CPUs
The Lenovo Yoga 3 14 is a 14-inch 2-in-1 laptop/tablet hybrid with a 14-inch display and the latest Intel Core Broadwell processors. With its fully rotating screen hinge, a weight of 3.5 pounds, and .7″ profile, the Yoga 3 14 is a thin-and-light notebook and a huge and bulky tablet at the same time.
Although it is much less expensive than the Yoga 3 Pro or Yoga ThinkPad 14, it isn’t a low-end machine by no means. The screen resolution is Full HD at 1920×1080 pixels, IPS wide viewing angle technology is present, and it packs the upper-mid-range Intel Core i5-5200U or i7-5500U Broadwell dual-core processor inside, as well as solid state drive storage. The device is outfitted with a 128GB or 256GB SSD and 4GB or 8GB of system memory.
The i5 and i7 combined with SSD storage and decent RAM size provide snappy performance for productive tasks, multimedia playback, and basic games.
The computer sports an AccuType keyboard with ergonomic smile-shaped keys but no backlight, single-piece trackpad, stereo speakers by JBL, a front-facing web chat camera, 802.11AC Wi-Fi wireless connection, HDMI external display port, three USB ports (one of which is used for charging), combo audio jack, a multi-format media card reader, and Bluetooth.
The battery life is rated at up to 7.4 hours, which is a great one for a 14″ laptop with touch and an Intel Core i5/i7 chip.
The chassis is made of plastics and comes in black, silver, and orange color.
If you’re rather interested in a more portable solution, you can check out the Yoga 3 11 with smaller 11.6″ screen and similar other specs.


Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-5200U 5th Gen dual-core 2.2-2.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 37) Intel Core i7-5500U 5th Gen dual-core 2.4-3.GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 5500 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "Up to 7.4 Hours" Battery Life 4-Cell 45 WHr |
| Weight | 3.5 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 9" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Yoga 3 14. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.