Acer Nitro 5 AN515-53-52FA 15.6″ Gaming Laptop (Intel i5, Nvidia GTX 1050, 8GB RAM, 1TB HDD)
The Acer Nitro 5 AN515-53-52FA is a budget-class gaming laptop. This 15.6″ notebook with the Nvida GeForce GTX 1050 video card will be on sale this Black Friday (Nov. 22-24, 2018) on Best Buy for only $519.99.
Besides the Nvidia GTX 1050 4GB, which is a lower-mid-range video card, the Nitro 5 AN515-53-52FA features a powerful 8th Gen Intel Core i5-8300H quad-core processor and 8GB of RAM. These components ensure the laptop can run all the latest PC games. In some more demanding game titles, dialing down graphics settings is needed for a completely smooth gameplay.
The AN515-53-52FA has a 1-Terabyte hard drive with a lot of free space for game installations and users’ files.
According to Acer, the laptop has a battery life of “up to 5.5 hours”.
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Gaming laptop |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-8300H 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1050 4GB GDDR5 dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3,320 mAh capacity |
| Weight | 6 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 10.5" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Acer Nitro 5 AN515-53-52FA. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)















There are no contributions yet.