Dell Inspiron 15 5000 5559 / i5559 Mid-Range 15.6″ Mainstream Laptop
The Dell Inspiron 15 5000 5559, also referred to as i5559, is a typical mid-range mainstream laptop. It has a 15.6-inch display and is based on Intel’s computing technology. Dell’s 5559 Inspiron series incorporates the latest 6th Generation Intel “Skylake” Core processors, which is the most important upgrade over the previous Dell 5558 with 5th Gen “Broadwell”.
These notebooks come with either 1366-by-768 or sharper 1920-by-1080 pixel display resolution. Touchscreen is available optionally as an input method, besides the standard keyboard with optional backlight and a single-piece trackpad. But, IPS technology for wide viewing angles is missing. The screen is managed by the Intel HD 520 graphics processor, integrated in the 6th Gen Intel Core i3-6100U, i5-6200U, or i7-6500U dual-core processors. The Dell Inspiron 15 5000 5559 / i5559 is available with a dedicated video card, too. You can order it with the AMD Radeon R5 M355 lower-end card, which is nevertheless a noticeable step up from the basic Intel HD 520 in terms of gaming experience.

For comfortable multitasking under included Windows 10 (Home), the Inspiron 15 5000 series ships with up to 16GB of system memory. The laptop is equipped with two memory slots and a place for a standard 2.5″ storage device. By default, you can order the laptop only with a traditional hard disk with either 500GB or 1-Terabyte capacity. You can upgrade to a much faster solid state drive yourself, since Dell has provided users with a dedicated easily-removable cover panel on the bottom for upgrades. RAM memory slots are also user-accessible and replaceable, as same as the battery.
The rest of the specs sheet includes a DVD burner, stereo speakers, a 720p HD webcam, 802.11AC Wi-Fi wireless and Ethernet LAN wired network connections, Bluetooth wireless interface, two USB 2.0 and one USB 3.0 ports, HDMI external display output, a combo audio port, and a multi-format media card reader.
There are two battery options when it comes to the Dell 5559 series – a 40 or 47 WHr unit. With these mid-range capacities, one can expect a battery life of around four hours.
The non-touchscreen Dell Inspiron 15 5000 5559 variant weighs in at 5.1 pounds, while the touch version measures 5.4 pounds. The profile of the laptop is 0.9″ thick.
The interior of the device has black paint on it, while the lid and sides are available in black, silver, or white.

Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-6100U 6th Gen "Skylake" Dual-Core 2.3GHz 3MB Cache (User Benchmark CPU score: 36) Intel Core i5-5200U 5th Gen dual-core 2.2-2.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 37) Intel Core i7-6500U 6th Gen (older upper-mid-tier home and office CPU) |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon R5 M335 dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) Intel HD 520 integrated graphics (for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 6GB RAM 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 500GB HDD 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | RealSense 3D Camera |
| Battery | 4‑cell lithium-ion 40 WHr 4‑cell lithium-ion 47 WHr |
| Weight | 5.1 pounds 5.4 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 15" |
| Depth | 10.3" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Inspiron 15 5000 5559. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Question
Robert Israel Kabakoff –
Looking for a battery for my Dell INS 5000/i37100U/8GB/1TB/W10/15.6″
Notify me of replies Unwatch this thread
3 out of 5
John S –
I bought a Inspiron 5559 from Staples on a deal with 125 Gb SSD and 8 GB RAM. No touch screen backlit keyboard. It’s a decent notebook but the SSD is a OEM specified Samsung model. Not even listed on Samsung’s site. Obviously faster than what Dell put’s in as a hard drive with a 5400RPM speed. The screen quality is not so great, washed out colors, poor viewing angle. Battery life on par with around 5 hours using wifi and moderate brightness.
Sound is pathetic as typical with bottom firing speakers. The precision touchpad is hit and miss, over sensitive taps and two finger scroll speed varies from app to app. Probably more a Win 10 problem. Chrome scrolls slow and have seen similar complaints from XPS users.
Fit and finish seems fine for a midrange model, but optical drive does feel flimsy and key strokes are more shallow than I like. Backlit keyboard has two brightness settings. I paid $499 for it, which is about what it is worth in my opinion.
Notify me of replies Unwatch this thread
Lynn M –
I’ve had this laptop for about 3 months. Bought it refurbished for lower cost. It looked brand-new and I can’t figure out out why it was originally sent back. Haven’t had a single problem with it. Very good as a desktop replacement. It benchmarked in the 90th percentile of laptops with similar parts.
I’ve had other Dell laptops and they all were reliable and setup without problems.
In comparison to other refurbished this one is good. Examples- Asus refurbished, touch pad wasn’t grounded. Acer 13.3 -video display driver gave a wonky display. I fixed that simply by updating the driver. Lenovo flex – endless driver problems.
Notify me of replies Unwatch this thread
2 out of 5
Daniel –
Don’t buy this laptop. I bought two of them (one for me one for my wife,) intending it to be aecebt budget casual gamers laptop. At first , they worked well, a little flimsy, but no biggie right? Well wuthing the month, pieces started separating on my wife’s, the female end of the charging system cap came off, making it incredibly hard to charge. Then very slowly like, her screen started disappearing. Now the motherboard on mine has gone out. I have had these laptops 4 months. Was great software. Computer worked and ran great, but them craftsmanship on them is piss poor.
Notify me of replies Unwatch this thread
mas –
in this price range Acer can provide so much better specs
Notify me of replies Unwatch this thread
saquib –
hey can I add dedicated graphics later in dell 5559 i3 6th gen.
Notify me of replies Unwatch this thread
Kumar –
Hi guys,
A query regarding heating issues
Which i read on many websites with dell, hows this model doing with battery.
And hows the overall performance
of this very model, build quality- durability as compared to Lenovo G5080 with same specs.
Thank you.
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
I haven’t used the laptop extensively, so I can’t comment on battery life and heat, but it overall feels more solid than the Lenovo G50. After all, the Dell Inspiron 5559 is a mid-range laptop series, whereas the G50-80 is a budget class notebook.Both ave plastic cases, but the 5559 feels sturdier to me and also has a better tactile feedback on the keyboard keys.
Abhi –
The laptop is getting little bit heated but that is not an issue they are giving more specifics for less cost and they are working well and i7 processor pieces are extraordinary dell is the best choice to buy
Ranjit –
Hi,
I bought a dell ins 5559 laptop last month but it didn’t had real sense camera and i am not able to access hello windows. Is there any option to upgrade it or if i go to any dell service center can they fix real sense camera on my laptop.
Notify me of replies Unwatch this thread
johnny –
For sure, they should put different hardware, since RealSense isn’t available on standard laptop webcams. Also, the LCD bezel should be changed, since RealSense cameras have dual sensors and therefore need two holes in the bezel.