Lenovo ThinkPad T15 (Gen. 1) Business Laptop
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Business laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD 3840x2160 pixels Ultra HD, 4K |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-10210U 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i5-10310U 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i7-10510U 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i7-10610U 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD integrated graphics of 10th Gen Core i3, i5, i7 U and H (for light gaming) Nvidia GeForce MX330 2GB dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM 32GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons Touchscreen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution Face-recognition camera (optional) |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.1 2 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | MicroSD card reader |
| Other Features | 4G LTE connectivity (optional) Ruggedized chassis Thunderbolt 3.0 Fingerprint reader (optional) Docking connector Intel vPro (optional) SmartCard reader (optional) |
| Battery | "up to 10 hours" of battery life 57 WHr capacity |
| About Battery | The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.9 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.7" |
| Casing Material | Plastics Magnesium |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | Worldwide |
| Popular Configurations | Lenovo ThinkPad T15 20S6000XUS (Full HD, Intel i5, 16GB RAM, 512GB SSD) |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad T15 Gen 1. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Paul KK –
Does this laptop support the use of a pen?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
Hi, pen input is not mentioned in the official specs of the ThinkPad T15 G1. However, a finger-touch option exists and these displays generally support simple capacitive pens, as opposed to active digitizer pens with pressure sensitivity and other advanced features.