Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 21HM / 21HN (2023) Premium-Class 14″ Business Laptop
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Business laptop Premium-class laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1200 pixels Full HD+ |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-1335U 13th Gen Intel Core i5-1340P 13th Gen Intel Core i5-1345U 13th Gen Intel Core i7-1355U 13th Gen Intel Core i7-1360P 13th Gen Intel Core i7-1365U 13th Gen Intel Core i7-1370P 13th Gen |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. The multiple CPUs listed above mean you have multiple CPU options at the time of the laptop purchase. |
| Graphics (GPU) | Intel Iris Xe graphics |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM 32GB RAM 64GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. The multiple options above mean there are multiple laptop configurations with different RAM choices. |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD 2000GB (2TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. The multiple storage options above mean there are multiple laptop configurations with different storage choices. |
| Keyboard & Input | Keyboard without dedicated number pad Keyboard backlight Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution Full HD 1080p resolution Face-recognition camera (optional) |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 6 802.11AX wireless 4G LTE connectivity (optional) Bluetooth |
| USB Ports | 2 x USB Type A 2 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | None |
| Other Features | Ruggedized chassis Fingerprint reader Thunderbolt 4 Intel vPro (optional) Near Field Communication (NFC) (optional) |
| Battery | 57 WHr capacity |
| About Battery | The battery capacity is excellent for powering mid-range notebooks like this. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 2.5 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Casing Material | Aluminum alloy base Carbon-fiber display lid |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 11 Home Windows 11 Professional |
| Warranty | 1-year 3-year |
| Year of Release | 2023 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 (21HM / 21HN). Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.