Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 20TK001FUS (Full HD, Intel i7-10750H, Nvidia GTX 1650 Ti Max-Q, 16GB RAM, 512GB SSD)
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Business laptop Premium-class laptop |
| Performance | High performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-10750H 10th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max Q 4GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.2 2 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x DisplayPort 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Ruggedized chassis Fingerprint reader Thunderbolt 3.0 |
| Battery | "Up to 11.8 hours" of battery life based on MobileMark 2018 test (according to manufacturer) 80 WHr capacity |
| About Battery | The battery capacity is excellent. However, select (more powerful) configurations of the laptop model tend to consume a lot of battery power. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 4 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.7" |
| Casing Material | Aluminum alloy base Glass fiber reinforced plastic & carbon fiber reinforced plastic display lid |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | United States |
| Main Model | Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 20TK001FUS. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.