Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 High-Performance Business Laptop
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Business laptop Premium-class laptop |
| Performance | High performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD 3840x2160 pixels Ultra HD, 4K |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) Active digitizer pen input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type OLED type Anti-glare coating HDR - High Dynamic Range (optional) |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-10400H 10th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) Intel Core i7-10750H 10th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) Intel Core i7-10850H 10th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) Intel Core i9-10885H 10th Gen (top-tier CPU for heavy tasks) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD integrated graphics of 10th Gen Core i3, i5, i7 U and H (for light gaming) Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max Q 4GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM 32GB RAM 64GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD 2000GB (2TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons Touchscreen (optional) Active digitizer pen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution Face-recognition camera (optional) |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.2 2 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | 4G LTE connectivity (optional) Color calibrator (optional) Ruggedized chassis Fingerprint reader Thunderbolt 3.0 Intel vPro (optional) |
| Battery | "Up to 11.8 hours" of battery life based on MobileMark 2018 test (according to manufacturer) 80 WHr capacity |
| About Battery | The battery capacity is excellent. However, select (more powerful) configurations of the laptop model tend to consume a lot of battery power. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 4 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.7" |
| Casing Material | Aluminum alloy base Glass fiber reinforced plastic & carbon fiber reinforced plastic display lid |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | Worldwide |
| Popular Configurations | Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 20TK001FUS - Full HD screen, Intel i7-10750H CPU, Nvidia GTX 1650 Ti Max Q GPU, 16GB RAM, 512GB SSD |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.