Toshiba Satellite E55-A5114
The Toshiba Satellite E55-A5114 is a sleek and aluminum-cladded 15.6-inch laptop, with a thin 0.9″ profile. It’s an exclusive Best Buy Blue Label model, meaning it’s based on the retailer’s customer feedback. It packs the mid-range Intel Core i5-4200U processor. The CPU is good for daily tasks as well as photo and video editing. There’s a spacious 750GB hard drive, 6GB of RAM for seamless multitasking, and all the necessary ports and slots. Extra, it has backlight underneath the isle-style keyboard keys, including dedicated number keys. Plus, incorporated is Intel Wireless Display technology for cable-free video streaming to HDTVs and monitors. One of the best selling points of the E55-A5114 is its full HD 1920×1080 screen resolution instead of usual 1366×768, found on majority of similarly priced models. Another nice touch is inclusion of newer Wi-Fi AC wireless technology, for faster wireless connectivity. What’s missing are touchscreen capability and built-in DVD burner. Overall, this model offers a great bang for the buck, despite lacking solid state drive, IPS wide viewing angle technology, or a dedicated video card for smoother gaming. These features put together are reserved for the ~$1,000 laptops anyway.
According to Best Buy and Toshiba, the battery life is more than six hours.
Specifications
| Touchscreen | No touchscreen |
|---|---|
| Brand | Toshiba |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-4200U 4th Gen dual-core 1.6-2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 6GB RAM |
| Data Storage | 750GB HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Wireless Display (Wi-Di) |
| Battery | "up to 6 hours and 18 minutes" battery life 6-Cell |
| Weight | 4.7 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 9.8" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the E55-A5114. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









john samuel watt –
want to be a distributer of toshiba laptop
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
Daniel Weatherly –
I bought this laptop brand new February 2013. This thing has been the best computer I have ever bought. The thing is a tank. I read bad reviews on it often and I just don’t understand. I have bumbed the ram up to 8gb and last year FINALLY put a solid state in it. Nothing broke for me to do these upgrades. I just read on a couple reviews up saying keyboard and mouse went out. Mine did as well but come to find out it was a Microsoft update that did it. Fairly easy fix. It was all in the settings. No repair needed. I am not real easy on this computer. I have dropped it. It was a bad one too. It never skipped a beat. I ran a small business owner and it for a year and half. It was a electronics repair shop so tons of installing and uninstalling. This computer deserves more than 5 stars. I don’t know what else you can ask for really. Mines over 5 years old and I don’t have one reason to replace it.
Notify me of replies Unwatch this thread
1 out of 5
Dude –
Bought this computer hastily when my old laptop died in mid 2014. It is now late 2017. The stock hard drive lasted about a year, and then broke. The battery went next, a couple of months later. Over time, various keys have stopped working.
The battery is the big issue here: it’s considered a non-consumer serviceable part, meaning that Toshiba wants you to send it in and have them replace it-for a hefty fee that guarantees more profit (with a couple of small screwdrivers, it is easy to replace oneself). If you want to replace it yourself, Toshiba won’t sell it to you. But, you can find a couple of third party companies out there that are allowed to order the part, and they could in turn sell it to you. My guess is that Toshiba is onto that method, because when I back ordered it from one third party seller, Toshiba delayed shipping it to them, never giving a reason. I finally gave up, canceled the order with the third party, and they gave me an immediate refund. But clearly that was Toshiba’s way to bilk the consumer.
Never will I buy Toshiba again. That kind of shady business practice is how you kill a brand,
Notify me of replies Unwatch this thread
1 out of 5
Marcus –
It worked great until 2 days after the 1 year warranty from toshiba expired. A connection cable for the screen went on it and then one day both the mouse pad and the keyboard stopped working. I tried all the FN+F5 and ctrl combinations possible to try to fix the mouse and keyboard but nothing worked and it turned out something else went on the computer and also was told that would have to be replaced on the computer. Made me feel like Toshiba mad a crap computer knowing you would need to give them more money to fix it…
Notify me of replies Unwatch this thread
1 out of 5
Ken –
Toshiba satellite E55-A5114 keyboard and mouse stopped working. Did a system restore but no joy. Did a reset to the day I got it and it worked for 10 min. So, I am thinking its a update from Toshiba or Windows update that is making this thing back fire. Either way I spent a week trying to fix it and am now done. I’m not alone with this. Google it and a lot of people have the same thing going on. I’ll stay with my ASUS G50 VT. 7 years old and still rocks. Plays any game or movie I put on it.
Notify me of replies Unwatch this thread