Asus X555LA-HI31103J 15.6 Laptop (Intel Core i3, 4GB RAM, 1TB HDD, Spin Pattern in Black)
The Asus X555LA-HI31103J is an inexpensive 15.6-inch Windows laptop with mid-range computing performance and an usual feature set. The main characteristics are 1366-by-768-pixel display resolution, 5th Gen Intel Core i3-5020U dual-core processor, 4GB of system memory, a 1-Terabyte hard drive, DVD burner, and a Chiclet-style keyboard with numeric pad. Rounding off the specs, there are stereo speakers, a VGA-quality web camera, three USB ports, HDMI and VGA video ports, a combo audio jack, and media card reader.
Regarding performance, the i3-5020U mid-tier CPU is an optimal solution for your daily computing chores, like web browsing, video and music playback, work in productivity apps like Word and Excel, and even some casual gaming thanks to the Intel HD 5500 integrated graphics. 4GB of RAM offers enough capacity for common multitasking scenarios. 1TB of HDD storage is above average for the budget notebook category, doubling the usual 500GB size.
The battery inside the Asus X555LA-HI31103J has a quite low capacity of 37 WHr, so you can’t expect a good power autonomy with it. Considering the specs, the battery life should be around four hours at best.
All parts are wrapped in a plastic chassis with metallic appearance and thin profile of 1″. The palmrest finish resembles silver-ish brushed metal, while the display lid has a radiant “Spin” black pattern on it.

Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-5020U 5th Gen dual-core 2.2GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 5500 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Camera | Front-facing web camera |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 37 WHr |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 15" |
| Depth | 10.1" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Asus X555LA-HI31103J. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









5 out of 5
James Boyd –
I need to know the exact battery that fits this model x555la h131 103j
Notify me of replies Unwatch this thread
1 out of 5
jonna vaghela –
Has the slowest startup and slow to respond to commands. Do not purchase; I regret that I did. I use my iPad more than ever.
Notify me of replies Unwatch this thread