Dell XPS 17 9700 Premium 17.3″ High-Performance Laptop
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Premium-class laptop |
| Performance | High performance |
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD 3840x2160 pixels Ultra HD, 4K |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-10300H 10th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) Intel Core i7-10750H 10th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) Intel Core i9-10885H 10th Gen (top-tier CPU for heavy tasks) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD 630 integrated graphics (for light gaming) Nvidia GeForce GTX 1650 Ti 4GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) Nvidia GeForce RTX 2060 Max Q 6GB dedicated video card (for smooth hard-core gaming, power efficient version of RTX 2060) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM 32GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD 2000GB (2TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution Face-recognition camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 4 x USB-C |
| Video Output Ports | Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader Thunderbolt 3.0 |
| Battery | 97 WHr capacity |
| About Battery | The battery capacity is superb. However, the laptop's powerful components and big screen can consume a lot of power, especially under heavy load. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 4.6 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14.7" |
| Depth | 9.8" |
| Casing Material | Aluminum Carbon-fiber |
| Casing Color | Black Silver |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell XPS 17 9700. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











There are no contributions yet.