Lenovo Ideapad 100-15IBY Signature Edition Laptop (15.6″ Intel Celeron, 4GB / 500GB)
Lenovo Ideapad 100-15IBY Signature Edition currently offers the best price / value ratio among the lowest-end full-size notebook computers. With a reduced price of $199, the Lenovo Ideapad 100-15IBY Signature Edition delivers a standard-size 15.6-inch display with usual 1366-by-768 resolution, the entry-level Intel Celeron N2840 dual-core processor (reviewed here), common system memory and hard drive sizes of 4GB and 500GB, respectively, and a built-in DVD burner drive.
The 5.1-pound Ideapad 100 series a and the 15IBY itself feature a plastic chassis with a plain and simple design and a thin profile of 0.9″. This Windows 10-based notebook sports a keyboard with numeric pad, trackpad with physical click buttons instead of integrated, stereo speakers, a low resolution VGA web cam, one USB 2.0 and one USB 3.0 port, HDMI video output connector, an SD memory card reader, and a combo audio microphone / headphones port.

The included battery with a 24 WHr capacity is really on the low-end side, so it’s no wonder the Lenovo 100-15IBY is claimed to provide a battery life of only “up to 3 hours”.
The notebook weighs in at 5.1 pounds and is 0.9″ thin.

Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Celeron N2840 dual-core 2.16-2.58GHz 1MB cache (User Benchmark CPU score: 13) |
| Graphics (GPU) | Intel HD integrated graphics of low-end CPUs (only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 500GB HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "up to 4 hours" battery life 3-Cell 24 WHr |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 10.5" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Ideapad 100-15IBY Signature Edition. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









HDD Size
Trii –
Hi. Quick question. What’s the size of the HDD? Is it 2.5″?
Notify me of replies Unwatch this thread
Ramiz –
CRKLA MATIČNA PLOČA NA LAPTOPU.KAKO DA PORUČIM ZAMJENSKU
Notify me of replies Unwatch this thread
Joanna –
i have this laptop right now ans it’s really slow.
Notify me of replies Unwatch this thread
Kwan –
i have this one and cant run any high quality game.
Poor graphics
Notify me of replies Unwatch this thread
Jonah –
Can this run battlefield bc2
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
Jonah –
Would this be able to run Battlefield BC2?
Notify me of replies Unwatch this thread