Lenovo IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US 15.6″ Laptop (Intel Core i3, 6GB RAM, 1TB HDD, Ebony Black)
The Lenovo IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US is a basic 15.6-inch laptop, but with very decent performance for the usual computing duties. It has an Intel Core i3 processor, 6GB of system memory, and a 1TB hard drive, all packed in “ebony black” plastic casing.
The display of the IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US is a common budget-class TN-based 15.6-incher with 1366×768-pixel HD resolution. This means narrower viewing angles than on IPS-based panels and less sharp image than on the Full HD 1920×1080 or higher-res screens. The panel doesn’t support touch inputs. For interactions with the laptop there’s a full-size keyboard with numeric pad and a multi-touch trackpad with mechanical “click” buttons. Keyboard backlight is missing.
The display and main computing are managed by the 6th Generation Intel Core i3-6100U dual-core processor and its Intel HD 520 integrated graphics. The i3-6100U isn’t the latest version of the i3 chip, since the 7th Gen Intel Core CPUs are available on the market. But, the 6th Gen parts are only marginally slower than their newer siblings which don’t bring any revolutionary improvements. When paired with 6GB of RAM, the i3-6100U and HD 520 are able to easily handle all the daily computing chores such as web surfing, emails, work in Microsoft Office apps, movie watching, and casual gaming, as well as medium-heavy multitasking. The included 1-Terabyte hard disk drive isn’t blazingly fast as solid state drives when loading programs and files. On the positive side, it has a plenty of data storage capacity for users’ files. The Lenovo IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US does have a built-in DVD burner optical drive, a feature that’s missing in many modern laptops.
Furthermore, this model includes all traditional notebook features, namely stereo speakers, a web camera, 802.11AC Wi-Fi wireless and Ethernet LAN wired network connections, Bluetooth, one USB 3.0 and one USB 2.0 port, HDMI jack for external displays, a combo microphone / headphones connector, and a multi-format media card reader.
Other than the battery cell count of 4, we don’t have further info on its specs nor battery life. But, it is known that the 4-cell batteries inside the IdeaPad 100 15.6″ series have a pretty much low capacity of 32 WHr. That should provide a battery life of around 4 hours with mild computing and screen brightness.
The Lenovo IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US comes with Windows 10 Home operating system pre-installed.

Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type Glossy reflective coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-6100U 6th Gen "Skylake" Dual-Core 2.3GHz 3MB Cache (User Benchmark CPU score: 36) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 520 integrated graphics (for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 6GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 32 WHr capacity |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 10.4" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











Question
dinesh surve –
can upgrage lenevo ideapad 110-151sk 80ud00m3us model name 80ud upgrade its memory? how many slots are available ?
Notify me of replies Unwatch this thread
Babajide Odueko –
Please can anyone confirm if this laptop has TPM? Anyone? – Please check in the bios if not sure. Thank you.
Notify me of replies Unwatch this thread
Samuel –
Mine casing got broken. How can I purchase a new casing
Walid –
A very nice laptop. With one Key Recovery which I oove very match it helps you to reset your laptop without mosing your Windows 10
Notify me of replies Unwatch this thread
Harrison –
is the battery removable or not
Notify me of replies Unwatch this thread
Walid –
Not removable
allen –
need dos and don’ts
Lenovo IdeaPad 110-15
Notify me of replies Unwatch this thread
allen –
can you use Lenovo IdeaPad 110-15ISK 80UD00M3US while it is charging ?
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
Yes, of course. All modern laptops can be used while charging the battery.
Walid –
Yes of course