Dell Inspiron I3558-5501BLK 15.6″ Touchscreen Laptop (Intel Core i5, 8GB Memory, 1TB Hard Drive, Black)
The Dell Inspiron i3558-5501BLK is a well-equipped notebook for around $400. Besides a touchscreen-enabled 15.6-inch display, the Windows 10-based i3558-5501BLK offers excellent performance in form of the Intel Core i5-5200U processor with the Intel HD 5500 graphics and 8GB of system memory. The laptop also provides generous storage space thanks to its 1-Terabyte hard disk drive. A DVD burner drive is included too.
The i5-5200U belongs to the old 5th Generation of Intel Core CPU family, released back in 2014. Nevertheless, it’s still a very capable and snappy chip for all computing tasks of the average user. 8GB of RAM is of a great help too, since it allows seamless multitasking, while the Intel HD 5500 integrated graphics enables you to play non-demanding PC games and older game titles.

The rest of the specs sheet is nothing to write home about, but that’s expected considering the low price of this model. The display of this black plastic-topped notebook has a typical resolution of 1366×768 pixels. IPS technology for wide viewing angles is omitted and keyboard backlight is also missing. But still, all necessary laptop features an average user might need are present. There are stereo speakers, a web camera, 802.11N Wi-Fi connection, Ethernet LAN network port, Bluetooth, three USB ports (2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0), HDMI external screen connector, a multiformat media card reader, and a combined microphone / headphone jack.
The Dell Inspiron i3558-5501BLK has a battery capacity of 40 WHr, which is a medium size in the 15.6″ laptop category. You can expect a battery life of approximately of 4-5 hours if you don’t max out computing load and screen brightness.
This model weighs in at 4.7 lbs and has a profile of 0.9″.

Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type Glossy reflective coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-5200U 5th Gen dual-core 2.2-2.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 37) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 5500 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 4-Cell 40 WHr |
| Weight | 4.8 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 10.2" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Inspiron I3558-5501BLK. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











Parth Patel –
Is the warranty for this product international ?
Notify me of replies Unwatch this thread
Walt pennington –
Does this laptop have a keyboard.
minharho –
no it has your nose