HP Pavilion 15-ec1073dx Gaming Laptop
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Gaming laptop |
| Performance | High performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 5 4600H (powerful CPU designed for heavy tasks) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1650 4GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Keyboard backlight Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | (according to manufacturer) 52.5 WHr capacity Battery life of "up to 5 hours" with mixed usage |
| About Battery | This battery capacity is decent. However, gaming laptops tend to consume a lot of battery power, especially during gaming. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 4.4 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10.1" |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | United States |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Pavilion 15-ec1073dx. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











Question
Tommaso –
a quanti hz è lo schermo
Notify me of replies Unwatch this thread