HP 15t 3LM40AV_1, 4HL43AV_1 (2018) Inexpensive 15.6″ Laptop with Intel Core CPUs, Optional Touch
The HP 15t 3LM40AV_1 and 4HL43AV_1 are 2018 models from the entry-level HP 15t 15.6-inch notebook series. They start at around $450. The 3LM40AV_1 and 4HL43AV_1 are configurable models available on the official HP Store. You can also find the same laptop in form of pre-configured models via various sellers.
All of the 2018 HP 15t series notebooks feature a plastic chassis, with seven color options available. On the base, they have a full-size keyboard with numeric pad and optional backlight.
The main differences between the HP 15t 3LM40AV_1 and 4HL43AV_1 are processor and screen choices. The 3LM40AV_1 comes with the Intel Core i3 and i5 processors, namely the 7th Gen i3-7100U, 8th Gen i3-8130U, and 8th Gen i5-8250U. On the other side, the 4HL43AV_1 comes with either the 7th Gen Intel Core i7-7500U or 8th Gen i7-8550U. As for the screen, the 3LM40AV_1 provides three display choices – a basic HD glossy panel, the same HD screen with touch support, and a sharper Full HD display with matte anti-glare coating. The 4HL43AV_1 variant provides only one screen choice – the HD touch-screen. All of the displays are apparently TN panels with narrower viewing angles than IPS panels, since they are marked as “SVA”. HP’s notebooks with IPS wide viewing angles are usually marked with “UWVA”.
The HP 15t 3LM40AV_1 / 4HL43AV_1 is available with up to 16GB of RAM via two RAM slots. As the basic data storage option, the laptop provides a 1-Terabyte mechanical hard drive with Intel Optane 16GB add-on for faster performance. The second option is a 1TB HDD plus 256GB of fast solid state drive storage. Or, you can select 512GB of SSD-only storage for the best data storage performance.
The notebook has a medium-sized 41 WHr battery. According to HP, the maximal battery life is “up to 10 hours and 15 minutes” on models with HD displays (on Full HD it is shorter). But, that’s probably measured with very low workload and screen brightness.
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | TN type Glossy reflective coating Anti-glare coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-7100U 7th Gen (low-mid-range processor for home and office use, older model) Intel Core i3-8130U 8th Gen (enables smooth everyday computing) Intel Core i5-8250U 8th Gen (enables smooth everyday computing) Intel Core i7-7500U 7th Gen (older mid-range processor for home and office use) Intel Core i7-8550U 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 620 integrated graphics of 7th Gen Core i3, i5, i7 (for light gaming) Intel UHD 620 integrated graphics of 8th Gen Core i3, i5, i7 (for light gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 512GB SSD 1000GB (1TB) HDD + 16GB Optane 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons Touchscreen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| USB Ports | 2 x USB 3.1 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3-cell 41 WHr |
| Weight | 3.9 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 9.7" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP 15t 3LM40AV_1, 4HL43AV_1 (2018). Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)
Related laptops
-

Lenovo IdeaPad 320-15IKB Mid-Range 15.6″ Laptop with Intel Core i3/i5/i7 CPUs
430 USD* Read More -

HP 15t 2DX36AV_1 ‘Best Value’ Touch 15.6″ Laptop (Intel i7, 8GB RAM, 1TB HDD)
550 USD* Read More -

HP Pavilion 15t (1DR31AV_1, 2017) Standard 15.6″ Laptop with Optional Touch, 7th Gen Intel Core
460 USD* Read More












There are no contributions yet.